Valve’a açılan 843 milyon dolarlık davaya özel bir site açıldı

Valve’a karşı açılan ve toplamda 843 milyon dolar talep edilen dava, oyuncuların fazla ücretlendirildiğini iddia ediyor. Bu büyük dava için “The Steam Claim” adıyla özel bir web sitesi oluşturuldu. Suçlamalar, Valve’ın Steam üzerinden yapılan oyun satışlarında haksız fiyatlandırma politikaları uyguladığını öne sürüyor.

Çocukların dijital hakları savunucusu Vicki Shotbolt ve Milberg London hukuk firması tarafından başlatılan dava, Valve’ı “piyasayı manipüle etmek ve Birleşik Krallık’taki oyuncuları sömürmekle” suçluyor. Shotbolt’a göre, Valve oyun yayıncılarını fiyat eşitliği yükümlülüklerini kabul etmeye zorlayarak diğer platformlarda daha düşük fiyatlar sunmalarını engelliyor.

Davanın iki diğer noktası ise şunlar: Valve’ın platformunda yapılan satın alımlara gelecekteki ek içeriklerin de Steam üzerinden alınması zorunluluğu getirmesi (bu uygulama bağlama olarak bilinir) ve Steam’in oyun satışlarından geliştiricilere %30’a varan aşırı komisyonlar alması. Bu durumu açıklayan “Steam You Owe Us” adlı web sitesi, Shotbolt’un bu uygulamaları neden haksız bulduğunu Birleşik Krallık yasalarına atıfta bulunarak açıklıyor: “Pazarda baskın konumda olan şirketler, aşırı veya rekabet karşıtı fiyatlar uygulayamazlar.”

Web sitesi ayrıca şunu belirtiyor: “Bu firmalar, başkalarının kendileriyle rekabet etmesini engelleyen veya zorlaştıran başka haksız ticaret koşulları dayatamazlar.” Bu nedenle, Shotbolt ve destekçileri Valve Corporation’ın haksız bir şekilde rekabeti engellediğine ve bu yüzden Birleşik Krallık’taki müşterilerin bu ürünler için fazla ödeme yaptığına inanıyor.

Yaklaşık 14 milyon Birleşik Krallık PC oyuncusunun Valve tarafından fazla ücretlendirilmiş olabileceği iddia ediliyor. Dava, her oyuncuya yaklaşık 30 ila 60 dolar (22 ila 44 pound) arasında bir tazminat talep ediyor. Ancak, bu davanın Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi tarafından onaylanması gerekiyor; bu onay olmadan dava yargılamaya geçemiyor. Bu, Shotbolt’un davasının ilerlemeyebileceği anlamına geliyor.

Bu tür bir dava Valve’a karşı ilk değil. 2021’de bağımsız oyun stüdyosu Wolfire Games de benzer bir dava açmış ve Valve’ın diğer mağazalardaki fiyatlandırmaya müdahale etmemesini istemişti. Ayrıca, Milberg London LLP 2022’de Sony’ye karşı, oyuncuların PlayStation mağazasında “aşırı ve adil olmayan fiyatlar” ödediğini iddia eden bir dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x