Kıyafetleriniz cilt dostu mu? Kaşıntı ve koku yapıyor, bu kumaştan uzak durun

POLYESTER

Polyester, en popüler ve en çok kullanılan sentetik kumaşlardan biridir. Kırışıklıkları ve yırtılmaları önlemek için pamuk gibi doğal bileşenlerin karışımıyla üretilse de sağlığımıza etkisi zararlı olabilir. Polyester giydiğinizde cildinizin nefes alması zorlaşır. Üstelik artan vücut ısısı, daha sonra cildiniz tarafından emilecek olan kimyasalların bu kumaştan salınmasına yardımcı olur. Bu, döküntü, kaşıntı, kızarıklık, egzama ve dermatit gibi çeşitli sorunlara ve tahrişlere neden olabilir.

RAYON

Rayon, odun hamurundan kimyasal olarak dönüştürülen selülozdan yapılan bir elyaftır. Bu malzemenin üretimi tehlikeli olmasının yanı sıra onu giymek de sağlıksız olabilir. Rayon kumaşı mide bulantısına, baş ağrısına, kusmaya, göğüs ve kas ağrısına ve uykusuzluğa neden olabilecek toksik maddeler yayabilir.

NAYLON

Çoraplar, iç çamaşırları, külotlu çoraplar ve pek çok farklı günlük kıyafet naylondan yapılıyor. Dayanıklıdır ve üretimi çok pahalı değildir, bu yüzden popülerdir. Ancak naylondan yapılan giysiler ciltteki teri emmez, bu da kötü kokulara ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Üretimi sırasında kumaş ağartılır veya farklı kimyasallarla boyanır. Cildinize temas etmesi de çeşitli tahrişlere neden olabilir.

AKRİLİK

Akrilik kumaşlar kanserojen ve mutajen olan akrilonitrilden yapılır. Bu maddeye maruz kalmak sağlığınızla ilgili farklı sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, nefes almada zorluk, uzuvlarda güçsüzlük ve çok daha fazlası yer alır. Akrilik kumaşlar giyerek akrilonitrilin bir kısmının cildinize emilmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

LİKRA

Bu tür kumaşlar son derece esnektir ancak diğer sentetik kumaşlar gibi bunlar da poliüretan gibi zararlı kimyasal maddelerden yapılır. Bu aynı zamanda kanserojen olarak da değerlendiriliyor. Uzun süreli temas, dermatit gibi cilt tahrişlerine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x