Jeremy Corbyn, 4 Temmuz’daki genel seçimlere bağımsız olarak gireceğini duyurdu

Britanya İşçi Partisi’nin önceki lideri Jeremy Corbyn, 4 Temmuz’daki genel seçimlerde partisinin karşısında bağımsız aday olarak seçime gireceğini duyurdu.

Britanya ana muhalefet partisi İşçi Partisi’nin dört yıl boyunca liderliğini yapan ve 2020 yılında parti üyeliği askıya alınan Jeremy Corbyn, 4 Temmuz’daki genel seçimlere bağımsız aday olarak gireceğini duyurdu. Kuzey Londra’nın Islington North seçim bölgesinden 1983’ten beri milletvekili olan Corbyn, Mart 2023’te partisinin milletvekili adayı olmasını yasaklama kararı almasının ardından bu kararı aldı.

Islington Tribune gazetesine demeç veren Corbyn, “eşitlik, demokrasi ve barışın sesi” olacağını söyledi. Corbyn’in kampanyasının İşçi Partisi lideri Keir Starmer‘ın liderliğinden hayal kırıklığına uğrayan sol kesim için bir odak noktası oluşturması bekleniyor. 

Keir Starmer’in lideri olduğu İşçi Partisi, Corbyn yerine göstereceği adayı 1 Haziran’da açıklayacak.

Corbyn’in istifa süreci

2019’da yapılan genel seçimde ise Corbyn yönetiminde İşçi Partisi’nin oyu yüzde 32’ye gerilemiş, seçimi kazanan Muhafazakâr Parti, Parlamento’da yeniden çoğunluğu elde etmişti.

Corbyn bu sonuç üzerine istifa etmiş, Nisan 2020’de Keir Starmer İşçi Partisi’nin yeni lideri seçilmişti.

Corbyn’in parti üyeliği, Ekim 2020’de “Yahudi düşmanlığı” iddiasıyla yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle askıya alınmıştı.

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, “Yahudi düşmanlığı içeren ırkçılığa karşı tavır almada İşçi Partisi’nin ciddi kusurları olduğu” sonucuna varmış, şikayetlerin ele alınması sürecinde Corbyn’in ofisinin “siyasi müdahalede” bulunduğunu kaydetmiş, Corbyn ise “İşçi Partisi’ndeki Yahudi düşmanlığı siyasi nedenlerle ciddi biçimde abartılıyor” demişti.

Britanya Başbakanı Rishi Sunak, önceki gün yaptığı bir açıklamayla ülkesinin 4 Temmuz’da erken seçime gideceğini duyurmuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x